Desať TATRANSKÝCH štítov nad 2600 mnm

04.11.2022
desat-tatranskych-stitov-nad-2600-mnm

Pred pár rokmi som čítal článok ako mladí tatranci prebehli z Hágov cez Gerlach , Ľadové a Pyšné štíty až na Lomničák. Odvtedy som o niečom podobnom začal snívať aj ja , a čím ďalej tým viac ma to mátalo v hlave . Pomedzi to som sa zamýšľal nad tým, či to dám ešte v tomto živote, alebo až v tom budúcom. Pretože dôchodok mi pomaly, ale isto klope na dvere a s ním možno aj nejaká artróza, koxartróza.....

Vlani ma však z podobných pesimistických úvah prebral článok od Ferka Šmihála, ktorý prebehol všetkých desať kopcov nad 2600 na jeden záťah. Ihneď spolu s gratuláciou som mu napísal aj výčitku :,, A mňa si prečo nezavolal ?"  (Problém bol v tom, že o mňe ani nechyroval .)
A tak nejak sme sa stali priatelmi na fb. No a v nejakej slabej chvíľke mi Feri napísal, že si to so mnou prejde ešte raz.
 
Je štvrtok ôsmeho augusta päť hodín ráno a ja parkujem v Tatranskej Lomnici pri Jazierku Po zvítaní ,sa ešte ošacujeme pohľadmi, a môžeme ísť na vec . Zdá sa že sme si sadli.
Hore zjazdovkou na Skalnatú chatu, a máme osemsto výškových za sebou. Na chate ešte všetko drichme .Ale radi počkáme kým sa rozospatá slečna zorientuje ,a načapuje nám po veľkej kofole. Slnko stihlo už z nás vysať poriadny kus šťavy. Dr. Iľko sa na dnes dokonca vyhráža tepl. rekordami.

pohľady_v_smere_od_Pyšného_štítu

Na Lomničák popoliezame Birkenmajerom . Feri je tu na domácom hrisku. Tú hranu by vybehol aj poslepiačky. Na Lomnickom štíte (1) si dáva vychladenú minerálku. Ja si radšej začínam cuckať teplý , odporný jonťák z môjho dvojlitroveho camelbeku. Cez Pyšné štíty (2),ako keby sme boli len preleteli a už schádzame do Mačacieho kotla . Traverzom ponad Spišské plesá a výživným výšlapom do Ľadovej Priehyby . Cez Veľký (3) a Malý Ľadový štít (4) do sedla Sedielko. Ďalej Pytliackym hrebeňom na Širokú vežu. Dole do Priečneho sedla a občasným poklusom po magistrále.
 
Zatiaľ nám to ide ako po masle, až kým pri fotení nezakopnem a neposkladám sa medzi skaly. Našťastie si to odniesol iba jeden prst na ľavej nohe.
Na Zbojníčke pokus o občerstvovačku nevyšiel. Polhodinu v šóre, to je trochu moc. Nevadí, voda zo Zbojníckych plies je aspoň raw
V Prielome , Feri vymyslí fintu ako obísť davy turistov smerujúcich na Poľský hrebeň. No predsa hrebeňom cez Východnú Vysokú .

Ľadový_štít

 Stálo to za to . Hore potrebujem trochu zresetovať . Dojedám zbytky ,,medvedieho hovna" (rozomleté figy, datle, banán, slnečnico.
a chia semiačka...), a rozmýšľam čo ďalej. Pretože dokaličený prst začína bolieť čím ďalej, tým viac a k tomu pribudol aj úpon na kolene .
Takže ľavej nohe sa už vôbec nedá veriť.
 
Feri vyťahuje Ibalgin . O úpone za chvíľu ani neviem. Prst bolí síce ďalej , ale hádam kvôli nemu neprídem o vysnívaný výlet.
Začiatok Martinovky ideme celkom svižnym tempom. Za Litvorovým štítom mi začína dochádzať : plytké dýchanie , spomalené robotické pohyby ...Smola, nemáme nič. Žiadna cola , žiadna kávička ... Lavínová veža (5) , Lavínový štít (6) , Zadný Gerlach (7). Tu sa trochu preberám .

pohľad_z_Gerlachu_na_Lomničák

 
Konečne Gerlachovský štít . Kocháme sa výhľadmi . Pri pohľade na Lomničák nechápem ,ako som sa mohol odtiaľ dostať až sem . Keď však zbadám čo nás ešte čaká, prestanem sa rozplývať. Táto časť hrebeňa sa lezie veľmi málo. Musím sa nenormálne sústrediť, hlava mi už úplne vypína . Všade samé machy ,samé lokre . Stačí vybrať jeden osudový loker a čauky. Zachrániť ťa môže už len orol skalný ,ak ťa stihne zdrapiť do pazúrov pri voľnom páde. Gerlachovská veža (9) a konečne DESIATY - Kotlový štít. Tešíme sa ako malé deti .
 
Už len opatrne dole Velickou próbou. Ten zostup je nekonečný. Dávam pozor na každý jeden krok ,lebo nohy sú už na šrot. Feri má toho asi už tiež dosť. Nechtiac sa kúpe v potoku nad Kvetnicovým plesom.
Na Sliezky dom prichádzame potme.
Tankujeme. Feri zaslúžené pivá , ja len kofolu, čaj ,kávu. Musím sa trochu spamätať - dnes ma ešte čaká 150 km domov. Do Polianky poklusom po asfaltke. Odtiaľ nás už berie Feriho zlatá žienka naspäť do Lomnice.
Veľká vďaka Ferimu ,že mi umožnil splniť
si môj vysnívaný sen.
 
Milan Styk

 

Fotky Desať TATRANSKÝCH štítov nad 2600 mnm

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Desať TATRANSKÝCH štítov nad 2600 mnm
Čendo 05.11.2022
Úprimne gratulujem k splneniu sna.Nebol teda malý.Neskutočná paráda.Všetko hralo s Vami až na ten prst,ale ten je hádam už odvtedy v pohode.Držím palce a fandím do ďalších dní.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri