Vysoké Tatry FKT - Feest Kruté Časy

06.06.2019
vysoke-tatry-fkt-feest-krute-casy-

Na okraji slabo osvetlenej cesty leží na asfalte telo. Okolo jazdia autá. Asi 15 kilometrov od Káthmandú je cesta už asfaltová. Pri postave ležiacej na asfalte postávajú dvaja chlapi. Čakajú. Za chvíľu sa postavička pomaly a nemotorne predsa len postaví na nohy a začne sa hýbať. Z tackavého kroku sa postupne stáva ťarbavý chôdzoklus. Vonku je ešte tma, a tak toto divadielko uniká ľudským pohľadom.

 

Nad ránom ešte ľudia spia, keď Lizzy Hawkerová; so svojím malým sprievodom dobieha ku bráne štadónu v Káthmandú. Mesto ešte spí, brána je zatvorená, a tak symbolický okruh po dráhe tentoraz nebude. 

Lizzy_Hawkerová

Trasa Everest base camp - Káthmandú je historickou bežeckou trasou. Kedysi po nej behali mladí chlapci - kuriéri, ktorí za štedrú odmenu doručovali do civilizácie správy o postupe britskej expedície na Evereste. Chlapci si dávali pekné ultra, aj keď bežali štafetovým spôsobom. Celá trasa má približne 320 kilometrov, vyše 10 000 výškových metrov, dole sa ale klesá 14 000 m.

Lizzy, päťnásobná víťazka UTMB beží túto trasu tretíkrát. Opäť sa jej podarilo prekonať predošlý čas - ten nový je 63:08... Nový FKT 

Ešte nikdy to niekto neprebehol nonstop tak ako ona už tretíkrát a zrejme sa o to už ani nikto nebude pokúšať... Ktorý muž by sa o to pokúsil? Vydať sa v stopách ženy s minimálnou šancou na úspech?

 

Scott_Jurek_pri_FKT_Appalačským_pohorím

Scott Jurek sa o to pokúsil. Predbehnúť ženu. Na opačnej strane zemegule sa vydal na pokus o rekord appalačskou trasou. Vyše 3500 kilometrov dlhý chodníček hrebeňmi hôr, vedúci prakticky neustále v divočine, nazývaný aj zelené peklo... Scott sa vydal na pokus o zdolanie najrýchlejšieho známeho času - FKT. Vydal sa v stopách ženy - neznámej chodkyne.

"Malo by to byť moje majstrovské dielo." Povedal na začiatku. Na konci chýbali prakticky minúty, aby sa tento výlet stal pomníkom jeho majstrovskej bežeckej ultra kariéry. FKT spravil o tri hodiny na totálnom pokraji svojich síl...

46 dní a nejaké hodiny. Nový FKT

Na trať vyráža Kamzík. Bez vznešených cieľov a predsavzatí. Tretí pokus už musí vyjsť. Hnaný nápojom čo dáva krídla, živený na grile opekanými kuracími nožičkami. Karl Meltzer je ultrabežec, ktorý vyhral najviac 100-míľových behov v histórii. Teraz sa ale musí učiť chodiť, padať, znovu vstávať, nerozbiť sa na kašu. Používať paličky, ktoré sa mu pletú pomedzi nohy. Nový FKT  Appalačským pohorím je zase o pár hodín rýchlejší...

Film Made to by broken si môžete pozrieť tu:

Kamzíka v závere povzbudzuje aj Scott Jurek. Vracia mu to, čo dostal od neho rok predtým. Ultra nie je o súperení a porážani druhých. Jediným súperom vám je tam ten, ktorého zbadáte vo chvíli, keď zakopnete a pád zastavíte tvárou tesne nad kalužou zdobiacou chodník.

Ako keby toho nebolo dosť, už rok nato je FKT Appalačským pohorím prekonaný opäť. Dvadsaťšesťročný Joe McConaughy to tentokrát dáva bez podporného tímu, Základné vybavenie si nesie na chrbte a dokazuje, že na takej dlhej trati je rýchla chôdza efektívnejšia ako pokus o beh. Nový FKT je 45 dní a 12 hodín...  

 report tu:

 

Poďme ale domov na Slovensko. Cesta hrdinov SNP je diaľková turistická trasa vedúca z Dukly až na Devín. Minimum asfaltu, veľa blata a rozbitých slovenských turistických chodníkov. Každý rok sa ju pokúšajú prejsť turisti rôznymi spôsobmi. Minulý rok sa ale dejú pre slovenskú ultrascénu nezvyčajné veci: traja bežci zo širšej slovenskej špičky vyrážajú na trasu s cieľom prebehnúť ju čo najrýchlejšie.

Do cieľa nakoniec prichádza iba Ivan Mudroň za 8 dni 16 hodín. report nájdete tu: Pri sledovaní tohto výkonu si by si človek automaticky myslel, že toto bude teda základný FKT. Pri zistení, že to tak nie je, a že pre našu generáciu neznámy chlapík Rudo Pado to kedysi zabehol bez podpory za sedem dní, to ultrascénou len tak zašumí...

FKT- feest kruté časy. Podobné podujatia sú vždy silnými príbehmi a úplne niečím iným, ako keď si človek pripne na dres štartové číslo. Motivácia je rozhodujúcim faktorom a odkiaľ ju človek zoberie, to je už iba na ňom. Ukážkovým slovenským projektom je akcia Riša Pouša, ktorý sám a bez podpory zrealizoval svoj dlhoročný cieľ: Korunu Turca. 210 kilometrov s 10 900 metrami prevýšenia prebehol za 42,5 hodiny - FKT Koruna Turca. Šanca, že sa o to ešte niekedy niekto pokúsi, nie je veľká... Orientácia v teréne je tu síce väčšinou nenáročná, ale dobrá znalosť trasy je nevyhnutnosť. Rišo na tom projekte pracoval roky a výhoda domáceho prostredia bola na jeho strane.

V súčasnosti sme svedkami bežeckého boomu. Je pekné to pozorovať, ešte krajšie byť toho súčasťou. "Je škoda, že v časoch keď sme s Mirom Vankom behali naše najlepšie výkony, ten boom tu ešte nebol" povzdychne si Róbert Štefko. "Oveľa viac ľudí by nám bolo fandilo."

 

Vysoké Tatry - FKT

Beh má rôzne podoby, ale na tom, že najťažšie sa behá po tatranských žulových chodníkoch, by sa asi zhodlo široké spektrum bežcov. V podstate tu ani tak nejde; o beh, ale o poskakovanie z kameňa na kameň. Jediný krok nie je totožný s tým predošlým. Strmé stúpania, kde má často väčší zmysel chôdza, striedajú dlhé a náročné zbehy. Pri každom zakopnutí si môžete byť istý, že dopad bude bolieť. Základnými schopnosťami sú zmena rytmu, prechody z behu do chôdze a opačne, používanie paličiek a správna technika dotyku obuvi so šikmou skalou.

Cestou do Vysokých Tatier sa zastavíme v Západných. Ich hrebeň láka v lete rovnako ako v zime. FKT prebehu hrebeňa z Hutianskeho do Ľaliového sedla má poliak Wojtek Czarny. Smutné na jeho príbehu je, že už pár mesiacov nato zahynul na hrebeni Vysokých Tatier v oblasti Hincovej veže v skalnej lavíne. Čo robil v lezeckom teréne na tomto hrebeni? Išlo len o obyčajnú túru, alebo sa chystal na niečo veľké? Už sa to nedozvieme. Odpočívaj v pokoji Wojtek!

 Wojciech Czarny a rekord ZT

Aktualizácia: úžasné na internete je, že sa dá takto vstupovať aj do už zverejnených článkov. Na základe ohlasov na tento článok a pripomienok čitateľov tu doplním ešte jeden zaujímavý FKT. Český bežec Jan Bartas spravil na trase Hutianske sedlo - Podbanské čas 7:37:53. Snažil sa držať hlavného hrebeňa. Podrobný záznam nájdete na Strave. Záznam segmentu nájdete TU: Zaujímavosťou je že tento FKT bol zverejnený aj s výzvou na prekonanie v rámci súťaže o ceny. Napriek tomu sa nikomu doteraz tento čas zlepšiť nepodarilo, teda aspoň o tom nevieme. takže výzva je jasná, liptovskí junáci halóó...! ;)

 

Beh okolo Vysokých Tatier - FKT

A sme konečne vo Vysokých Tatrách. Priznám sa, že nápad prebehnúť okolo nich som musel načerpať od Bratislavčanov :) K samotnej realizácii bolo treba počkať dlhé roky a aj kus ako sa hovorí: "Ťahu na bránku" Nakoniec sa nám to spolu s Rišom Poušom podarilo aj keď určite nie s ľahkosťou a eleganciou. Čas tesne pod 15 hodín by sa mal dať bez nejakých väčších problémov prekonať...  nemáte chuť na FKT?

okolo_Vysokých_Tatier_Vetroplach_a_Ripo

Julových sedem samíc - FKT

Julo Kalavský je bežec ktorý má na svojom konte množstvo pódiových umiestnení zo slovenských terénnych behov. Vie kvalitne odbehnúť aj maratón. Sám organizuje preteky do vrchu. Sympatické na tomto bežcovi z Margecian je to, že si nájde čas aj na nejaký ten projektík. Prebehol už z Kráľovej na Kojšovu hoľu ale jeho top nepretekový pobeh sa odohral práve vo Vysokých Tatrách. Sedem vysokotatranských vrcholov pospájať do jedného projektu a nonstop štýlom to fuknúť za 21 hodín, nastúpať popri tom vyše 7000 výškových metrov... Dole si nájdete hned odkliky na dva články venované tomuto počinu. Pri prípadných pokusoch o nové FKT to bude škrípať jak tatranská žula medzi zubami. Julo ten čas pekne našponoval.

Julo_Kaľavský

Projekt 12 chát - FKT

Fantázii sa medze nekladú. Každý si môže napísať ten svoj príbeh. Nápad Martina Urbaníka ktorý zrealizoval spolu s Tomášom Kačmarčíkom sa dostal do povedomia verejnosti aj vďaka festivalovému filmu od Vila Bendíka. Spojiť 12 tatranských chát do jedného záťahu je originálny, logický a transparentný projekt. Občerstvovačiek máte po ceste dosť a chodník je aj kvalitne značený. O smere postupu a trase nie sú žiadne pochybnosti. FKT - na tejto trase bol už dva krát prekonaný, aktuálny čas je 11:49. Report si nájdete pod týmto článkom.

 

A čo ďalej? Výbehy na najvyššie štíty? Námety na nové projekty?

Tento článok si nekladie za úlohu presné zdokumentovanie všetkých známych aj neznámych projektov. Veď už aj samotné FKT znamená najrýchlejší známy čas...

 

Tomáš_Štverák_a_Dominik_Skokan_-_projekt_9_vrcholov_a_12_chát

 

Najnovšia aktualizácia: Projekt 9 vrcholov a 12 chát

14.07.2018 sa o 4:00 ráno z Troch Studničiek na Podbanskom vydali dvaja českí bežci na odvážny projekt, skombinovali plán Riša Zvolánka spolu s projektom 12CH. 

Trasa: Tri Studničky - Kriváň - Jamské pleso - Furkotský štít - Predné Solisko - Štrbské pleso - Kôprovský štít - Rysy - Popradské pleso - Sliezsky dom - Východná Vysoká - Sliezsky dom - Slavkovský štít - Hrebienok - Zbojnícka chata - Priečne sedlo - Sedielko - Malý Ľadový ští - Téryho chata - Zamkovského chata - Skalnaté pleso - Chata pri Zelenom plese - Jahňací štít - chata Plesnivec - Kežmarské žlaby

Toto všetko sa dvojici Tomáš Štverák a Dominik Skokan podarilo za 39:59. Počas projektu im pomáhal podporný tím. Nastúpali cca 12000v.m. a prebehli cca 120 km.

Čo k tomu dodať. Najväčší projekt svojho druhu vo Vysokých Tatrách...

 

 

Úplne na záver mi nedá nespomenúť ešte jeden výkon. Aký je rozdiel medzi behom a lezením? Kde sa tieto dve úplne odlišné disciplíny zlievajú dokopy? Vlado Plulík a hrebeň Vysokých Tatier v lete za 28 hodín - FKT Vlado mal už vtedy za sebou svoj zimný hrebeň VT nonstop, sólo a ako o ňom povedal: "Ťažší ako Everest". Ten letný pridal až potom. Ako popisuje jeden očitý svedok, pri príchode do Kopského sedla Vlado zhrbený a vyčerpaný povedal: "Ja som urobil čo som mohol, teraz je rad na mladých..."

Bolo to už dávno, či už letný alebo zimný hrebeň. Neevidujeme ani len nejaký seriózny pokus odvtedy...

 

"Tohle jsem a tohle dělám!" Scott Jurek z knižky Na sever

 

"Každé ráno sa v Afrike zobudí gazela a vie že musí bežať rýchlejšie ako najrýchlejší lev. Každé ráno sa v Afrike zobudí lev a vie že musí bežať rýchlejšie než najpomalšia gazela ináč ostane hladný. Je jedno, či ste lev alebo gazela, až vyjde slnko, musíte bežať...

      Anglický atlét Roger Bannister

 

Martin Bartoň

 

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Vysoké Tatry FKT - Feest Kruté Časy
Jaraba 06.06.2019
Prečo mám pocit, že pri prekonávaní rýchlostných rekordov človek zabúda vnímať to pekné okolo?!

RE: Vysoké Tatry FKT - Feest Kruté Časy
sherpa 06.06.2019
asi preto, ze treba kukat hlavne pod nohy, kam stupas, a potom dovnutra seba, ci este vladzes dalej. na obkukovacky su treningy a vylety {uz na zasluzenom dochodku}. ;-)

RE: Vysok
sherpa 06.06.2019
velky brat a velke data a velke analyzy mi po precitani clanku bokom vsunuli do videnia tento clanok na FB, sice v EN ale verim, ze sa da precitat aj porozumiet. tak tu su teda tie FKT limity. https://interestingengineering.com/scientists-finally-answer-whether-there-is-a-limit-to-human-endurance

RE: Vysoké Tatry FKT - Feest Kruté Časy
Čendo 06.06.2019
jaraba,mne ani netreba prekonávať rekordy, a občas nevímam to pekné okolo,lebo mám čo robiť sám so sebou. :D

RE: Vysoké Tatry FKT - Feest Kruté Časy
Martin 09.06.2019
Jankáá čistí blázni sú to, ja len ešte doplním môj koment z FB k tomuto článku: Pozoor! Ultra môže vážne poškodiť vaše zdravie, peňaženku a aj zničiť vašu povesť medzi slušnými občanmi. Lepšie bude ak tento článok úplne odignorujete!

RE: Vysoké Tatry FKT - Feest Kruté Časy
Jaraba 09.06.2019
Ten pravý sa ozval - všetci sú blázni, len Vetroplach je lietadlo :-P

RE: Vysoké Tatry FKT - Feest Kruté Časy
sherpa 10.06.2019
lenze on to ma v mene, takze bez problemov. a na to, ze iba plachti, tak celkom dobre vykony dava, dokonca aj proti vetru.

RE: Vysok
sherpa 10.06.2019
a este dam aj slovensky clanok k tym limitom. trosku zvlastna matematika, ved v pokoji pred telkou clovek nerobi nic, mina takmer nic, a 2.5x nic je furt nic....ale zabehnut na tom cestu SNP alebo aj daco dlhsie....to uz je figel. https://tech.sme.sk/c/22140070/ludska-vytrvalost-ma-hranice-potom-zacne-telo-pozierat-samo-seba.html PS: kdesi vo velkych knihach som sa docital pri vrcholovych utokoch na 8k kopce aj taketo vyjadrenia: - hladny vlk najlahsie uteka...asi Joska Rakoncaj - zabalte nam detske vyzivy {narazka na vek ucastnikov}..tusim Lhotse Shar a Robo Galfy

RE: Vysoké Tatry FKT - Feest Kruté Časy
Martin 13.06.2019
článok bol aktualizovaný o FKT na trase Hutianske sedlo-Podbanské od českého bežca Jana Bartasa, ozvali sa mi viacerí čitatelia ktorým to tam chýbalo :)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri