Piz Tschierva a čo nové na ľadovci?

14.09.2022
piz-tschierva-a-co-nove-na-ladovci-

Švajčiarsko - Engadin - St.Moritz - Val Roseg

Piz Tscherva je v tieni kopcov zvučnejších mien v jeho tesnej blízkosti, je to ale veľká škoda pre tých, ktorí si ho nevšimnú. Dostať sa na kopec vysoký 3545 metrov len tak v teniskách, bez akehokoľvek špeciálneho výstroja, nie je úplne bežná záležitosť. A tie výhľady... Nuž je to určite TOP túra, určená predovšetkým tým, ktorí sa nechystajú bojovať so stále sa zhoršujúcimi podmienkami na ľadovcoch v okolí.

Talianska chata Marco e Rosa je už zatvorená, a tak túra cez Biancograt a Berninu dostáva úplne iný charakter. Buď si so sebou zoberiete výstroj na prenocovanie do slabo vybaveného winterraumu, alebo ten prechod šupnete na jeden záťah. To už ale určite nie je pre každého...

Vadrettin_Tschierva_a_Piz_Morteratsch

Piz Roseg je aktuálne prakticky nenavštevovaný kopec. Viaceré družstvá sa totiž nedostali cez okrajovú trhlinu pod Eselgratom, niektoré zastavili už trhliny na ľadovci pri prístupe pod kopec.

Piz Morteratsch je kopec, kam sa stále chodí s kompletným ľadovcovým výstrojom. V galérke uvidíte, aké veľké zmeny sa udiali na nástupe na normálku.

Spomenúť treba ešte aj prechod cez Bovalscharte, ktorý používajú vysokohorskí turisti pri prechode z chaty Boval na chatu Tschierva. Ľadovec na strane Val Rosegu sa tak rapídne odtopil a klesol, že bez lana a mačiek sa cez okrajovú trhlinu dostanete len ťažko. To hovorím o teréne, ktorým som viackrát prebehol v teniskách bez akéhokoľvek výstroja.

Začiatkom septembra som pri prechode Vadrettinom Tschierva urobil pár fotiek, ktoré nájdete v galérii a pozrieť si môžete aj video, ako to vyzeralo na jeho povchu...

Ďalšie info o spomínaných kopcoch a túrach nájdete v odklikoch pod článkom.

 

Martin Bartoň

 

 

Fotky Piz Tschierva a čo nové na ľadovci?

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri