Piz Bernina, nástup na Biancograt aktuálne

09.08.2022
piz-bernina-nastup-na-biancograt-aktualne

Piz Bernina so svojím výstupom cez Biancograt patrí medzi najobľúbenejšie výstupy Východných Álp. Krásny, ale náročný hrebeňový výstup na jedinú východnú štvortisícovku je preto každoročne vyhľadávaný množstvom ľudí tej najrôznejšej výkonnosti.

Ako vyzerá nástup na Biancograt, to som sa vybral obzrieť aj preto, lebo toto extrémne teplé leto je časom veľkých zmien v ľadovcových oblastiach Álp. Nešťastie na Marmolade, uzatvorené výstupové trasy na Matterhorn a Mont Blanc sú len nevyhnutným dôsledkom zmien, ktoré sa dejú stále rýchlejšie.

Trasa na Berninu cez Biancograt je aj v prvej polovici leta stále v relatívne dobrej podmienke a pomerne hojne navštevovaná. Po traverze pod Fuorcla Prievlusa je asi najdôležitejšou informáciou, že výstup do sedla už neprebieha ľadovcovo firnovým žlabom v pravej časti, ale chodí sa vľavo po kramlami a tyčami zabezpečenej trase (foto).

Fuorcla_Prievlusa_3426m.,_červená_ferrata,_žltá_pôvodný_smer_výstupu

Zabezpečená trasa nie je klasickou ferratou, nie je na nej oceľové lano ako na štandartných ferratách. Jej začiatok je dobre označený na okraji ľadovca pri okrajovej trhline. Keďže väčšina ľudí smerujúcich na Bianograt prechádzajú tadiaľto ešte za tmy, tak sú tu aj odrazky. Po prvých metroch na skale nasleduje pomerne dlhý traverz, až kým neuvidíte železné kramle v skalnej stene.

nástup_na_skalný_hrebeň_z_Fuorcla_Prievlusa

Samotný skalný hrebeň je momentálne úplne bez snehu a ľadu, čiže postupuje sa ním po suchej skale bez mačiek, až na jeho koniec. Pri mojom prieskume som v závere skalnej časti hrebeňa stretol vracajúceho sa chlapíka pôvodom z Iránu. Nemal lano ani sedačku, a napriek tomu sa pokúšal o výstup na Berninu. Ráno sa pichol do háku za ostatných lezcov a tí ho potom niekde na začiatku ľadovcového hrebeňa otočili s radou, aby sám ďalej nepokračoval.

v_pozadí_už_vidieť_Biancograt

Nebol som si istý, či sa bude vedieť v členitom hrebeni dobre orientovať, a tak som sa otočil a zostúpil s ním až na ľadovec pod ferratu. Aj tento prípad len potvrdil, že výstup cez Biancograt nie je dobré podceňovať a je potrebné byť dobre pripravený na to čo vás čaká. V hornej skalnej časti medzi Piz Bianco a Berninou sú dva krátke zlaňáky, pri zostupe na chatu Marco e Rosa je ďalší zlaňák a pre tých, ktorí by sa chceli prípadne vrátiť naspäť Biancogratom, je rozhodujúci faktor snehová podmienka, v prípade vodného ľadu je totiž zliezanie oveľa náročnejšie a nebezpečnejšie ako výstup hore.

Ferrata,_dá_sa_po_nej_aj_zísť_dole

Pre tých, ktorí plánujú klasickú trasu s prespaním na chate Marco e Rosa, je dôležité samozrejme si rezervovať ubytko na nej a samozrejme pri prechode ľadovcom cez terasu Bellavisty musia v tomto počasí rátať so zvýšeným nebezpečenstvom ľadovcových trhlín...

Všetkým adeptom na túto krásnu a cennú túru prajem veľa šťastia. Otázky kľudne píšte do diskusie alebo na FB.

Martin Bartoň

 

Fotky Piz Bernina, nástup na Biancograt aktuálne

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri