Piz Bernina Biancograt aktuálne

19.07.2014
piz-bernina-biancograt-aktualne

Biancograt - táto obľúbená túra bude túto sezónu ešte viac vyhľadávanejšia. Výstup na Matterhorn totiž značne skomplikuje kôli prestavbe zatvorená Hornli hutte. Toľko mi prezradil jeden známy horský vodca. Po dllhom období dažďa sa v posledných dňoch konečne vyčasilo a tak som dnes využil výborné počasie a bol som sa pozrieť aké sú podmienky na Biancograte. Túto túru totiž značne ovplyvňujú snehové podmienky a tak dokáže byť zakaždým úplne iná. Nebolo tomu ináč ani dnes. Snehové podmienky sú výborné. V stúpaní do sedla Prievlusa je veľa snehu, okrajová trhlina zasypaná, na Biancograte žiadny vodný ľad a aj cez záverečný kľúčový hrebeň som sa dostal v pohode. Viacej už z fotiek.

túra absolvovaná 18.07.2014

 

Piz Bernina cez Biancograt - ako rýchlo???

Chata Tschierva  2573m. - Piz Bernina 4049m. prevýšenie hovorí jasne: 1500 výškových metrov, ale pozor nejde sa stále priamo dohora, je to jednoducho štreka. Na nete som sa niekde dočítal klebetu o tom, že slávny Hermann Buhl kedysi uzatvoril stávku ako rýchlo vybehne hore. Žiadne bližšie údaje som nenašiel, iba že stávku vyhral a trvalo mu to vraj 3 hodiny. 

Počas tohto výstupu som vyrazil ráno o deviatej z hotela Roseggletscher 2000v.m. najprv na chatu Tschierva. Tu ma čakala časť výstroje. Nabalil som sa, prezul, dal si banán a vyrazil hore. Podmienky boli výborné, prvú zastávku pod sedlom Prievlusa som si dal mačky, sedačku, prezliekol tričko a po cca desiatich minútach pokračoval. Na Piz Bianco som dorazil po 2,5 hodinách od Tschiervy. Tu som si zas dal desť minút pauzu. Zjedol tyčinku a pozorujúc ľudí na hrebeni som si uvedomil že mám čas.

Na vrchol som dorazil hodinu po odchode z Piz Bianco. Počas prvého zlaňáku som si nacvičoval ako budem liezť naspäť bez istenia...

Celkový výstup, hrubý čas aj s pauzami Tschierva-Bernina = 3hodiny 40 minút. Podmienky výborné, bezvetrie teplo. V prostrednej časti kde sa ráno opieralo slnko bol už sneh mäkký a to ma spomalilo.

 

Podmienky na hrebeni sa rýchlo menia, nabudúce bude zase všetko ináč. Z chaty odporúčam vyrážať včas, aj keď tí, ktorí plánujú prespať na Marco e Rosa by mali túru zvládnuť v časovej pohode.

M.Bartoň

Fotky Piz Bernina Biancograt aktuálne

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Piz Bernina Biancograt aktuálne
strapos 19.07.2014
Paradne pocasie a tura ani nehovorim.A hlavne super podmienky.Horam zdar.

RE: Piz Bernina Biancograt aktuálne
Marian Surničin 20.07.2014
Chcel by som tam teraz byt. Jano mali by sme to este skusit. Zas sme uz trocha podrastli:)

RE: Piz Bernina Biancograt aktuálne
strapos 21.07.2014
Caw.Ani nehovor Marian.Stale ma laka tento kopec,tak snad raz...

RE: Piz Bernina Biancograt aktuálne
sherpa 19.08.2014
video pre ilustraciu http://www.outdoorfilmy.sk/kratke/560/ vystup-na-piz-bernina

RE: Piz Bernina Biancograt aktu
sherpa 19.08.2014
raz Bonatti, raz Buhl... pekne sa prevtelujes :-) zaziva....

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri