XXIV. Medzinárodný festival horských filmov Poprad

04.10.2016
xxiv-medzinarodny-festival-horskych-filmov-poprad

 Dvadsiaty štvrtý ročník popradského festivalu sa začína už čoskoro. V dňoch 12. - 16. októbra vám ponúkne 51 filmov zo štrnástich krajín sveta, besedy s hosťami, výstavy horskej fotografie a preteky v športovom lezení.

 

Z filmovej tvorby sa môžete tešiť aj na domáce snímky. Medzi nimi má stále miesto Palo Barabáš, ktorý sa predstaví s filmom Sloboda pod nákladom. Rasťo Hatiar uvedie svoj film Obyčajní chlapci o legendárnej skialpinistickej dvojici Trizna - Madaj. Viliam Bendík predstaví svoj film o ultrabehu - 12CH Vysoké Tatry Trail, ktorého protagonistom je aj rodák spod Tatier, Tomáš Kačmarčík. Martin Grajciar nakrútil pekný prierez lezenia v oblasti Kalamárka, jeho film nesie rovnaký názov. O vášni k lyžovaní rozpráva snímka Andyho Mravu - Jasná Adrenalín. Domácu ochutnávku uzavrie filmový dokument z dielne Ivana Mrnču a Juraja Kořínka . Bokami, o trojdňovom skialpinistickom preteku v Západných Tatrách.

 

Z ponuky zahraničných filmov spomenieme film, ktorého hlavným hrdinom je i náš hlavný hosť - Jean Troillet. Z iných filmov, ktoré nadchnú lezeckú i dobrodružnú dušu sú napríklad tituly: A line across the sky - o prelezení traveru Fitz Roya. Chris Bonington - životopisný dokument, Langtang - Kilian Jornet počas zemetrasenia v Nepále a mnoho iných.

 

Porota v zložení - Tomáš Hulík, Martina Vedralová a Alek Lwow - bude dohliadať na spracovanie súťažných filmov a bude rozhodovať, ktorý bude ocenený hlavnou cenou Grand Prix.

 

Divákov iste poteší správa, že pozvanie na festival prijal aj legendárny himalájista Jean Troillet, ktorý stál na vrcholoch desiatich osemtisícoviek, alpským štýlom a bez použitia umelého kyslíka. Nebude len predstavovať film o sebe, ale pridá historky zo svojho aktívneho pôsobenia v horách. Besedovať s divákmi príde aj domáci horolezec Peter Hámor, ktorý priblíži svoje zážitky z tohtoročnej expedície na Manaslu. No príde aj mladšia krv, chalani Mišo Sabovčík a ján Smoleň budú mať prezentáciu o Patagónii a ďalšia skupinka nadšencov patagónie - Martin Krasňanský, Jožko Krištoffy a Vlado Linek - príde ukázať a porozprávať svoje zážitky z lezenia v tejto krajine. 

 

Hosťami festivalu bude aj "tatranská stará garda": I.Kluvánek, I.Lehotský, J.Šuňa, I.Urbanovič, ktorí boli aktérmi prvého zimného prechodu hrebeňom Vysokých Tatier v roku 1955. Táto beseda bude spojená aj s krstom knihy ivana Bohuša ml., s názvom Expedícia Vysoké Tatry 1955.

 

Milovníkov divadla iste zaujme plánované predstavenie Divadla Kontra - Čínsky Maharadža. Vzniklo podľa knihy legendárneho poľského horolezca Wojteka Kurtyku. Naplánované je n aštvrtok, 13.10 v Dome kultúry v Poprade.

 

Festivalovú atmosféru oživí výstava fotografií Luciana Očkovského - Nepoznané Grónsko, ktorá bude nainštalovaná vo vestibule Mestského úradu v poprade. V sobotu 15.10. sú naplánované preteky Slovenského pohára v športovom lezení, boulderingu. V nedeľu 16.10. festival skončí vyhlásením výsledkov a premietnutím víťazných filmov.

 

Vstupenky si môžete rezervovať od 01.10. 2016 na telefónnom čísle: 0911 315 909. Predpredaj vstupeniek začína 12.10. 2016 v budove MsÚ, Poprad.

Hlavné premietanie bude ako zvyčajne v budove Mestského úradu v Poprade, známeho aj ako Kino Gerlach.

Niektoré filmové bloky sa budú premietať aj v Dome Kultúry a takisto v kine Iskra Kežmarok a kine Mier v Spišskej Novej Vsi.

 

Viac informácií o festivale na

www.mfhf.sk

 

 

Fotky XXIV. Medzinárodný festival horských filmov Poprad

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri