Vysoké Tatry: Ihla v Patrii

14.12.2011
vysoke-tatry-ihla-v-patrii

Ihlu v Patrii určite najviac preslávila známa Janigova fotka s Gipsym na vrchole. Na tento tak trošku skrytý vrchol sme sa konečne pozreli zblízka túto jeseň aj my. Po neúspešnom prvom pokuse, keď som v lete nechal sprievodcu doma a pri hrebeňovke zo Satana a zostupe z Patrie Ihlu minul, som tentoraz vsadil na istotu.

S Matúšom, ktorý už pri Ihle bol, sme vystúpili hore strmým žľabom od magistrály. Na jednom mieste sme sa radšej istili lanom. Bolo tam mokro a použili sme staré istenia, ktoré sme tam našli.

 

Na Ihlu sme vystúpili v smere zo sedielka popri stromčeku na plošinu, trochu traverz vpravo a platňou po dobrých chytoch na vrchol. V previsíku na začiatku je stará skoba. Na vrchole je spravený zlaňák a množstvo slučiek. (obtiažnosť IV.)

Zostúpili sme chodníkom cez hrebeň Patrie. Chodníček tam vedie miestami tunelom v kosovke. Neskôr sa napojí na magistrálu v jej najvyššom bode.

 

Trošku z histórie (zdroj: A.Puškáš, diel VIII.):

 

Na Ihlu v Patrii vystúpili v roku 1929 Alexander Škarvan a Vlasta Štáflová. Po ich výstupe sa medzi horolezcami zaužíval názov veža Vlasty. Vlasta Štáflová bola manželkou maliara Otakara Štáfla, spolunájomcu chaty na Popradskom plese. Vlasta bola nadšenou milovníčkou Tatier. Písala o Vysokých Tatrách, bola spoluzakladateľkou Symbolického cintorína a taktiež zdatnou lezkyňou.

 

Mnohým je určite známa cesta na Voliu vežu nazývaná Štáflovka, obtiažnosť V. Vlasta bola v lanovom družstve prvovýstupcov.

V článku, ktorý Vlasta napísala do časopisu Krásy Slovenska v roku 1930, uvádza, že neboli prví na Ihle. Našli tam totiž stopy po neznámych ľuďoch...

Vlasta Štáflová zahynula spolu so svojím mužom v roku 1945 pri bombardovaní Prahy.

 

M.Bartoň

 

Fotky Vysoké Tatry: Ihla v Patrii

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Ihla v Patrii
sherpa (sherpa@centrum.sk) - 14.12.2011
mas na mysli tuto fotku Martin? http://www.leziem.sk/wp-content/uploads/GRANATY.jpg lebo to nevyzera ako na Ihlu v Patrii. to pozadie je urcite niekde inde ako v Mengusovskej ci Mlynici. PS: stranka je super! velmi poucne a krasne citanie aj s fotkami.

RE: Ihla v Patrii
Martin 14.12.2011
Som rád,že sa stránka páči! Tá tvoja fotka je neďaleko Granátovej veže, v pozadí Slavkovský. Tú čo som spomínal mám na magnetke na chladničke, je takmer identická s jednou z tých navýšku...

RE: Ihla v Patrii
sherpa (sherpa@centrum.sk) - 14.12.2011
nuz tak pridaj do galerie, nech pozrieme :-).

RE: Ihla v Patrii
Kuba (w.chlup@seznam.cz) - 18.12.2012
Ahoj, nemáš náhodou tipy na podobné ihly v Tatrách? Děkuju

RE: Vysoké Tatry: Ihla v Patrii
sherpa 05.05.2014
taze tota fotka zos ladnicky je asigh tota tutaj: http://janiga.sk/detail/ihla_v_patrii__ _mengusovska_dolina /47/category/30/type/3

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri