Vinkuran - lezenie v mramorovom lome

02.11.2007
vinkuran-lezenie-v-mramorovom-lomeChorvátsky poloostrov Istria je známy svojimi prímorskými letoviskami, nie každý však vie, že sa tu nachádza množstvo lezeckých oblastí. Jednou z tých menej známych a určite netypických oblastí je bývalý mramorový lom pri dedinke Vinkuran neďaleko Puly. Lom slúžil ako zdroj stavebného materiálu ešte za čias rímskej ríše a množstvo stavieb v Pule je postavených z neho.
Cesty tu odistili a prevažne tu lezú domáci lezci z neďalekej Puly. Nachádza sa tu približne 30 dobre odistených ciest obtiažnosti 5a - 8b. Dĺžka ciest je 10 - 30 metrov. Niektoré cesty sú naozaj kuriózne, či už ťažké previsy alebo hladká platňa s niekoľkými dierkami. My ako diváci sme ocenil aj množstvo figovníkov zo sladučkými plodmi.
V okolí sa nachádza množstvo kempov v dedinkách Premantura, Medulin a Banjole, takže pobyt pri mori si môžete spríjemniť lezením v chladivom tieni /steny sú orientované prevažne na sever/. Lezcom, ktorí si chcú vychutnať množstvo ľahších ciest obtiažnosti 5-6 však odporúčam radšej neďaleký Rovinj.

M.Bartoň

Fotky Vinkuran - lezenie v mramorovom lome

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri