Turistika na ostrove Krk: Hlam 461m
16.06.2011
Po príchode na ostrov Krk sme sa ubytovali v kempe Zablače v stredisku Baška nachádzajúcom sa na juhovýchodnom cípe ostrova. More bolo ešte chladné a tak sme sa rozhodli pre aklimatizačnú túru. Na nábreží sme objavili rázcestník s množstvom tabuliek. Túry boli dokonca značené rôznymi farbami, čo v Chorvátsku nebýva zvykom. Až keď sme sa pozreli lepšie, zbadali sme na tabuľkách malým písmom: KČT Čedok. Tu sa nám rozjasnilo: Baška je už od predvojnových čias letoviskom so silným vplyvom našich západných susedov. Preto aj tá sieť farebných značiek. Teraz už len zostávalo zohnať mapu. Po chvíli hľadania sme našli informačku a čuduj sa svete: mapa bola zadarmo!
Kukli sme do mapy a cieľ sme vybrali pomerne ľahko: Najvyšší vrch vpravo od Bašky sa volá Hlam 461m. Najprv po pekných serpentínach ku kostolu sv. Ivana a potom už štrkovým chodníčkom šliapeme smerom hore krásnym borovicovým lesom. Vyrušili sme riadnu hadicu. Treba si dávať pozor! Zvyšok túry už počas šliapania dávame pozor pod nohy. Výhľady si potom vychutnávame v stoji bez pohybu. Táto taktika sa osvedčila aj po zvyšok pobytu. A veru hadov sme tu videli neúrekom...

Na náhornej plošine chvíľu hľadáme v hustom lesíku značku vedúcu na vyhliadku Stražice. Vychádzame vonku z lesa cez dieru v múriku a otvorí sa nám úžasný výhľad. Volá sa to tu Planina mesiaca. Hmm výstižné. A nemyslite si, že je to prírodný výtvor. To boli šikovné ľudské ručičky...

Ďalej už pokračujeme planinou, okolo prírodného jazierka, ktoré slúži ako napájadlo pre ovce na vrchol Hlam. Pre istotu je tu jazierko aj betónové, to aby mali všadeprítomné ovce čo piť. Vychutnáme výhľady na ostrovnú krajinu. Cestu dole volíme po zelenej. Odbočíme ešte na vyhliadku Zakam a podarí sa nám aj odfotiť miestne pre nás neznáme tvory. Jašterice to asi neboli, tie sú kúsok menšie..
.
Prvá zoznamovacia túra je za nami. Dojmy sú silné. Pre suchozemca táto ostrovná krajina ponúka veľa zaujímavostí, ktoré u nás doma nemáme. A hlavne to slnko na začiatku mája bolo ozaj príjemné!
Martin Bartoň
Fotky Turistika na ostrove Krk: Hlam 461m
Súvisiace články:
Diskusia
Top Články - za 30 dní
- Vidova gora - najvyšší vrch chorvátskych ostrovov (2372x)
- Malé mtb za Ružomberkom (2351x)
- MTB z Popradu na Čiernu horu v Levočských vrchoch (2347x)
- Chorvátske zákutia: sútok riek Krupy a Zrmanje (2335x)
- Ostrov Brač: Nerežišča a Koloč (2261x)
- MTB okolo Liptovskej Mary (2126x)
- Zelená stuha Horehronia mtb: upravená, nadstavená, nedokončená (1989x)
- Chorvátske kuriozity: Kuča u kuči na Bole (1950x)
- MTB liga Detva 5.kolo – cyklokrosové slávnosti pod POĽANOU (1931x)
- Nový lezecký sprievodca Demänovskej doliny (1738x)
Fórum
- Tri tváre Hoblíka
05.05.2026 - príspevok k diskusii
skoda ze tie traily dostavaju zabrat v dosledku tazby. Kedysi to boli rozpravkove chodnicky v krasnom lese - Ultra Kras po tretí raz – s úpravami
30.04.2026 - príspevok k diskusii
Pěkný článek, dík! - Ultra Kras po tretí raz – s úpravami
30.04.2026 - príspevok k diskusii
Vidíš, faaaaakt - vďaka, opravil som :-) - Ultra Kras po tretí raz – s úpravami
30.04.2026 - príspevok k diskusii
...a nebol ten maraton pod dve hodiny v Londýýýýne? - Mliečna sobota pod Šiprúňom
09.02.2026 - príspevok k diskusii
sivota ale tie ihlicky vsesmerove kristalove, lustre po celom lese rozvesane, to jasne davalo najavo aka vzacna navsteva je vitana ;-). do toho zasvie... - Mengusovskou dolinou na Volí chrbát
09.02.2026 - príspevok k diskusii
paradny den to bol, sice bola nedela ale pracovne sme to nazvali Galfy den {lebo vyzeral ako utorkova Robova navnada}. a Robo bol hned vedla o dolinu ... - Hrebeňofka Krivánskej Fatry popri Váhu
28.01.2026 - príspevok k diskusii
Kvitujem, že si bežkárom nezmrvil stopu. Aj keď počasie posledných dní si s ňou už aj tak hravo poradilo :-(


Darujte kávu












