Štrbský štít 2385m. JV žlabom z Mlynickej doliny

27.11.2021
ltrbsky-stit-2385m-jv-zlabom-z-mlynickej-doliny

Štrbský štít sa nachádza v závere Mlynickej doliny v hrebeni medzi Hlinskou vežou a Hrubým vrchom. Pri výstupe Mlynickou dolinou od Štrbského plesa ho máte takmer neustále na očiach a vytvára dominantu doliny sprava ohraničenej Sataním a zľava Soliskovým hrebeňom.

Výstup na tento dominantný kopec je obľúbený v lete rovnako ako i v zime. Najľahšia výstupová trasa vedie od Capieho plesa západným svahom. Vystúpiť na Štrbský štít sa dá ale stále pomerne jednoducho aj JV žľabom z takzvaného Mlynického kotla ktorý vytvára záver doliny pod Hlinskou vežou.

Štrbský_štít_2385m.,_vľavo_Okrúle_pleso,_vpravo_Capie,_zaznačená_normálka,_šípkou_záver_JV_žlabu

Pod žlab sa dá dostať po strmých trávach ktoré síce lákajú ale vedia byť nebezpečné. Výstup samotným žlabom tvoria menšie terénne schody zmierňujúce expozíciu. Potrebné je dávať pozor na množstvo voľných kameňov. Skalné výšvihy tvoria stienky o obtiažnosti cca 2-3.

Štrbský_štít_z_Hlinskej_veže,__červená_šípka_označuje_sedielko_nad_ústím_žlabu,_žltá_altrenatívu_výstupu

Podľa údajov z internetu je možné na začiatku žľabu odbočiť vľavo a výstup si mierne zľahčiť. V čase nášho výstupu ale bolo toto miesto namrznuté a v tieni tak sme to nepreverili. (žltá šípka)

Z vrcholu Štrbského štítu sú nádherné výhľady na všetky svetové strany. Vidieť odtiaľto naozaj poriadnu porciu Tatier a tak výstup na tento kopec sa dá právom označiť ako jedna z TOP tatranských klasík a ako výstup ktorý sa "oplatí"

ľahké_lezenie_v_žlabe

Po výstupe JV žlabom sme zostúpili z vrcholu západným svahom pomerne jednoduchým terénom. Tadiaľto vedie na vrchol najľahšia výstupová trasa. V spodnej časti je kľúčové miesto pri traverze žlabu. Na naše prekvapenie bolo zabezpečené oceľovým fixným lanom. (foto galéria)

O obľúbenosti tohoto vrcholu hovorí aj vrcholová knižka aká sa nenachádza na každom tatranskom štíte. Výstup na tento krásny vyhliadkový vrchol majú vo svojej ponuke horskí vodcovia a na vrchol vás "normálkou" od Capieho plesa dovedú aj horskí sprievodcovia UIMLA:  mountainwind.sk

pohľad_z_vrcholu_na_Sataní_hrebeň

 Martin Bartoň

údaj na strave nie je od Štrbského plesa

 

Fotky Štrbský štít 2385m. JV žlabom z Mlynickej doliny

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Štrbský štít 2385m. JV žlabom z Mlynickej doliny
sherpa 30.11.2021
nadherne pocasie ste vychytali, krasne pohlady zachytene. pozeram, ze si bol preskusat tu fialovu 30m snurku, dufam, ze si spokojny s matrosom.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri