Skialpinizmus: Gipsyho prechod
04.12.2007
V apríli budúceho roka to bude už 22 rokov, čo sa Vladovi Tatarkovi (Gipsy) podaril zaujímavý trojdňový skialpinistický prechod netradičnými sedlami Vysokých Tatier. Odvtedy sa doba trošku zmenila. Mladí dnes holdujú širokým lyžiam a veľkým skokom, pokiaľ možno v blízkosti lanoviek. Nebyť malej knižky Bohuša Śtofana: Extrémne Lyžovanie, prechod by upadol úplne do zabudnutia.
Spomínam si, ako mi raz Gipsy na horskej službe nakreslil do mojej "dvadsaťpäťky" Vysokých Tatier" červenou fikskou veľký okruh, aj cez Poľsko. Na otázku "Čo to je?" Odpovedal: "Išiel som to na lyžiach tri dni, ale dnes s modernou výstrojou by bola ozajstná výzva "dať" to Non stop..."
To už bolo dávno. Prechod dodnes nikto nezopakoval. Ak to bude chcieť niekto urobiť, bude musieť byť nekompromisný, ako svojho času Gipsy. Bude musieť stráviť zimu v Tatrách, mať prejdený prechod po časťiach, a mať možnosť reagovať flexibilne na podmienky. Ani Gipsymu sa to nepodarilo na prvý krát...
Podrobný popis Gipsyho prechodu (26-28.04.1986) nájdete vo fotogalérii. Prvú noc spal na Chate pod Rysmi a druhú v poľovníckej chatke v Bielovodskej doline.
Je škoda, že som v posledných rokoch nezaznamenal žiadny prechod, ktorý by stál za to. Ak mi niečo uniklo, tak to tu veľmi rád uverejním.
Fotogaléria prvej časti prechodu od Roba Gálfyho
M.Bartoň
Fotky Skialpinizmus: Gipsyho prechod
Súvisiace články:
Diskusia
Top Články - za 30 dní
- ALS beh Kozí kameň 2026 (1110x)
- Kravianska vyhliadka - nový náučný chodník v Kozích chrbtoch (951x)
- Skialpové rukavice od KARPOSu (785x)
- Zázrivá – Žilina: pohodová, nebehavá päťdesiatka (652x)
- Ultra Kras po tretí raz – s úpravami (623x)
- Cez Šturec a popod Fatry po asfalte (589x)
- Kľak, Reváň, Partizán (473x)
- MTB improvizácie v Kysuckej vrchovine (376x)
- Sellrain Expres – skialpový prechod snov(w) v okolí Innsbrucku (349x)
- Tri tváre Hoblíka (321x)
Fórum
- Tri tváre Hoblíka
05.05.2026 - príspevok k diskusii
skoda ze tie traily dostavaju zabrat v dosledku tazby. Kedysi to boli rozpravkove chodnicky v krasnom lese - Ultra Kras po tretí raz – s úpravami
30.04.2026 - príspevok k diskusii
Pěkný článek, dík! - Ultra Kras po tretí raz – s úpravami
30.04.2026 - príspevok k diskusii
Vidíš, faaaaakt - vďaka, opravil som :-) - Ultra Kras po tretí raz – s úpravami
30.04.2026 - príspevok k diskusii
...a nebol ten maraton pod dve hodiny v Londýýýýne? - Mliečna sobota pod Šiprúňom
09.02.2026 - príspevok k diskusii
sivota ale tie ihlicky vsesmerove kristalove, lustre po celom lese rozvesane, to jasne davalo najavo aka vzacna navsteva je vitana ;-). do toho zasvie... - Mengusovskou dolinou na Volí chrbát
09.02.2026 - príspevok k diskusii
paradny den to bol, sice bola nedela ale pracovne sme to nazvali Galfy den {lebo vyzeral ako utorkova Robova navnada}. a Robo bol hned vedla o dolinu ... - Hrebeňofka Krivánskej Fatry popri Váhu
28.01.2026 - príspevok k diskusii
Kvitujem, že si bežkárom nezmrvil stopu. Aj keď počasie posledných dní si s ňou už aj tak hravo poradilo :-(


Darujte kávu












