Cyklotúra Liptov - Orava

20.06.2010
cyklotura-liptov-orava

Vyšný Kubín-Malatiná-Veľké Borové-Kvačno-Bešeňová-Lúčky-Vyšný Kubín

 

Konečne! Mesačná predmedardová kvapka prestala kvapkať! Hurá na nie moc náročnú, zato zaujímavú cykloprechádzku.

 

 

Štart: Vyšný Kubín. Parkovanie je najlepšie pri bytovkách, na ľavej strane  cesty. Vykladám nablýskanú bicyklu, veď posledný mesiac sa nedalo nič iné iba ju leštiť. Smer Leštiny – Osádka – Malatiná. V rámci rozvoja vidieka tu natiahli parádny asfalt. Po takej sa aj do kopca dobre driape kopec nad Malatinú. Hore Slnko neskutočné, prvý krát vidieť Západné Tatry ako na dlani. Provokujú bielymi vrcholcami, ale nie nie, lyže sú už v hlbokom letnom spánku.

 

Čo si kto vyšľape, to si aj zvezie. Dolekopec do Malatinej láka si to pustiť, ale opäť nie nie. Na začiatku dediny pri autobusovej zastávke odbočka na zvážnice do Veľkého Borového. Je to červená turistická značka, začína už kdesi v DK. Značka kopíruje zvážnice, biednejšie značené, ale keď sa dáte vždy tou napravo, je to tá najlepšia varianta a po čase sa aj tak tie cesty stretnú.

 

Zvážnica parádna, len vytrvalé dažde porobili kvalitné blato, ktoré zdržuje. Normálne sa teším že nemám tretry. Inak sa v každej tretej barine isto váľam. Takto si to odnesú len botasky. Väčšina zvážnice do Borového je zjazdná, dve zvážnice treba vytlačiť. Inak celkom idylka, salaš, ovečky, Tatry, nikde nik.

 

Po hodinke v lese cesta vychádza na lúky. Dole je kríž, okolo ktorého vedie cesta z Prosiedkej doliny do Borového. Lúka láka, skratka ku krížu je jasná. Ale chyba, to nie je lúka ale riande napitá špongia...Do Boroveckej krčmy ideme ako lienky frflajúce na nedávne dažde.

 

Kofola a ďalší chod – odchod. V Oblazoch hodím jedným očkom po zachovalej píle a vodnom mlyne. Dáke slečny tu plejú políčka, no nejdem im tu zavadzať. Kedysi viedla cesta z Liptova na Oravu práve z Kvačian cez Veľké Borové. Je tam dodnes, taká fajn zvážnica. Po modrej turistickej trase. Kúsok od Oblazov treba vytlačiť a potom to už ide samo.

 

Od Kvačian to je opäť po asfaltke, cestu spríjemňuje vánok od Liptovskej Mary, inak skoro rovina. V Bešeňovej vpravo bok do Lúčok. Je tam pekný vodopád, odporúčam vidieť, aj oddych dobre padne. Finiš je opäť do kopca, cez Brestovú do dediny Osádka. Príjemné stúpanie v chládku, sem tam jama. A zase na Orave, celkovo 60 km, 4 hodiny.  Kvalitne špinavý bajk pradie blahom keď je nakladaný späť do auta.

 

Martina

 

 

Fotky Cyklotúra Liptov - Orava

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Cyklotúra Liptov - Orava
Martin (martinkubina@gmail.com) - 19.09.2010
Ahoj Martinka, drobná oprava ku peknému článku: sedlo medzi Lúčkami a Osádkou sa volá VRCHVARTA, sedlo Brestová ja z druhej strany Choča medzi Valaskou Dubovou a Jasenovou, vedie tadiaľ cesta E 77/59 Pozdravujem Martin

RE: Cyklotúra Liptov - Orava
Martina 19.09.2010
Martina z Martina zdraví Martina a vďaka Ti, čitateľom sa ospravedlňujem že som ich poslala o pár km dalej ale zatiaľ sa nik nesťazoval ufff :)

RE: Cyklotúra Liptov - Orava
mandulik89 (mandulik89@azet.sk) - 12.07.2013
A čo tá fotka č.12 Dolný Vadičov ako súvisí s touto trasou?

RE: Cyklotúra Liptov - Orava
Ripo 12.07.2013
Vďaka za upozornenie, to je fotka z iného článku, fakt nechápem ako sa sem dostala... Ale už je preč :-)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri