Kostolík v Batizovskej doline

30.11.2011
kostolik-v-batizovskej-doline

V závere Batizovskej doliny. Obrovského kotla obkolopeného Gerlachom, Končistou, Batizovským, Kačacím a Popradským Ľadovým štítom sa nachádza síce malý, ale zdola neprehliadnuteľný kopček - Kostolík 2261m.n.m.

 

Meno Kostolík mu dal pravdepodobne jeho vzhľad. Tvar mu zase vymodeloval kedysi obtekajúci ľadovec. Takéto solitérne kopčeky vymodelované ľadovcom sa volajú nunataky.

 

Pre lezcov je tento, oproti okolitým velikánom nízky vrchol, nie veľmi zaujímavý, aj keď predovšetkým západná stena ponúka celkom zaujímavé výzvy. Najľahší výstup na vrchol Kostolíka, tvoriaci dva zuby, je od Pastrnákovej priehyby. Toto sedlo ho oddeľuje od úpätia Batizovského štítu. Normálka je zakreslená na fotke, obtiažnosť 2-3 je zvládnuteľná aj bez istenia. Na zostup odporúčam predsa len jeden kratší zlaňák. Medzi dvoma vrcholmi nájdete spravený solídny zlaňák, takže stačí vám lano.

 

Aj keď Kostolík nie je veľmi horolezcami vyhľadávaný vrchol, tak v histórii tatranského horolezectva je predsa len zapísaný veľkými písmenami. Bohužiaľ nie v moc pozitívnom zmysle. Batizovský Kostolík sa totiž v auguste roku 1933 stal osudným jednému z najväčších lezcov v histórii tatranského lezenia.

 

Poliak Wieslaw Stanislawský (1909-1933) mal za sebou už vtedy, napriek mladému veku, vylezených v Tatrách vyše 100 prvovýstupov. S jeho menom sa môžete stretnúť v horolezeckom sprievodcovi takmer pri každej významnej stene. Čerstvý absolvent orientalistiky na varšavskej vysokej škole bol známy nielen svojím lezeckým umením, ale aj svojou hlbokou horolezeckou filozofiou, publikovanou v beletrii a veršoch.

 

Kostolík_a_svätožiara

 

V ten osudný deň zasiahla Stanislawského a jeho spolulezca Witoda Wojnara na úpätí Kostolíka kamenná lavína. Obaja boli bez šance a na mieste zahynuli. Zahynuli bez toho, že by spravili chybu. O ich vášni k lezeniu svedčí aj fakt, že na výstup sa podujali po predošlom prvovýstupe v severozápadnej stene Kačacieho štítu. Jednoducho chceli využiť deň naplno.

 

V horolezeckej tlači sa dodnes objavujú Stanislawského citáty.

"Nesmieme zbytočne riskovať, veď už kôli horám sa človeku oddá čo najdlhšie žiť!"

                                                                                                       W.Stanislawski

 

Viac o histórii končiarov Tatier sa dozviete z knižky Ivana Bohuša: Tatranské štíty a ľudia

 

M.Bartoň

foto: Matúš, Martin

Fotky Kostolík v Batizovskej doline

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Kostolík v Batizovskej doline
sisa 30.11.2011
Nádhera, krásne foto:-)) Utieram slinu a idem spat:-)))

RE: Kostolík v Batizovskej doline
Linda 30.11.2011
Ozaj nádhera, pocasie ako vysité, scenéria úžasná.

RE: Kostolík v Batizovskej doline
Tatko (volvike7@gmail.com) - 01.12.2011
Už teraz mám z tej nádhery a jej silnej príťažlivosti strach. Tá moja koza sa tam určite vychystá a dopní si fotoarchív. Už aby bola spät!!!

RE: Kostolík v Batizovskej doline
dus@n 01.12.2011
krasna inverzia ;) super zapad :))
ale akee triky dokazete, ze kraacat po priesvitnej vode :))
orginaal :))
vdaka.

RE: Kostolík v Batizovskej doline
Jana 09.12.2011
krasne fotky, proroda, muselo byt nadherne, ticha zavist :-)))

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri