Horolezectvo - Messnerova pätnásta osemtisícovka -MMM - Vetroplach magazin

Messnerova pätnásta osemtisícovka -MMM

21.12.2009
messnerova-patnasta-osemtisicovka-mmmReinhold Messner je určite kontroverzná osobnosť. Mnohými obdivovaný, inými zatracovaný. Isté však je, že nikto na svete neurobil toľko pre propagáciu horolezectva a vôbec života v horách ako on. Počet jeho knižiek preložených do vyše tridsiatich jazykov sa priblížil k číslu 80 !

Reinhold je workoholik! povedal mi o ňom jeho blízky spolupracovník Róbert. Šliape vždy na plný plyn a to isté očakáva aj od ľudí okolo seba. Ani na staré kolená si nenechá pokoja a medzi jeho nové výzvy patrí aj založenie siete múzeí v Južnom Tirolsku. MMM - Mountain Messner Museum. Prvé otvoril už dávno na svojom hrade Juval a teraz pribudli ďalšie tri.

Jedno z nich sa nachádza aj v Suldene. Dedinke pod Ortlerom, v ktorej Reinhold prežil veľa rokov zo svojho života. Dodnes mu tu patrí reštaurácia s farmou, kde chovajú Jakov a aj Lamy. Tunajšie múzeum je venované téme Ľadu a vystavené sú tu okrem exponátov z expedícií aj obrazy na tému ľad z celého sveta.

Najcennejším exponátom je Shackletonov ďalekohľad zakúpený na aukcii v Londýne. Stál vraj viac ako nové porsche... Súčasťou prehliadky je aj projekcia krátkeho filmu v útulnej kinosále. Záujemcovia si môžu kúpiť aj knižky, je ich tu ozaj veľa a sú aj v rôznych jazykoch. Popri Japončine a Maďarčine si môžete vybrať aj spomedzi piatich českých knižiek.

Najväčšia novinka spojená s Messnerom však určte bude film o jeho prvej expedícii na osemtisícovku. Bude sa volať Nanga Parbat. Jedná sa o hraný film, drámu z hôr, režírovanú nemeckým režisérom Josefom Vismairom. Premiéra bude v Januári a trailer k filmu si môžete pozrieť tu:

Trailer k filmu Nanga Parbat

Bude to film ,kde bude hlavnú úlohu hrať hora, a bude to film akých bolo natočených len veľmi málo.

O celej sieti múzeí sa zase dozviete podrobnosti tu:

www.messner-mountain-museum.it

Fotky Messnerova pätnásta osemtisícovka -MMM


Súvisiace články:

Diskusia
Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4428638