Lezecké Arco a ferrata Colodri

17.08.2011
lezecke-arco-a-ferrata-colodri

          Talianske mestečko Arco ležiace v závere údolia riečky Sarche vlievajúcej sa do Lago di Garda asi netreba lezcom veľmi predstavovať. Kým Francúzske Chamonix sa považuje za hlavné stredisko alpinizmu,  Arco je určite favorit na hlavné mesto skalného lezenia v Európe. Veľkú mieru na tom majú výborné podmienky na lezenie a v neposlednom rade to bude aj organizácia najznámejších a najslávnejších pretekov na umelej stene.

 

Arco však toho ponúka oveľa viac ako len úžasné terény všade naokolo. Hneď neďaleko centra sú výborné podmienky na bouldrovanie, je tu ferrata Colodri, plavecký bazén, kempingy, areál lezeckej steny úctyhodných parametrov. Toto všetko spolu s krásnym starobylým centrom plným obchodov s horolezeckým tovarom vytvára úžasnú atmosféru. Pri prechádzke po námestí a uličkami so špičkovou zmrzlinou v ruke stretávajúc v podstate iba lezcov a bajkerov nadobudnete dojem, že lezenie je tá najsamozrejmejšia vec na svete a že jednoducho lezú všetci... :)

 

Na hlavnej ulici neraz stretnete vracajúcich sa lezcov s lanom na chrbte, a oblečenou sedačkou so štrngajúcimi expresmi. V starobylom centre s úžasnou atmosférou jednoducho nájdete všetko, čo k životu potrebujete: Trojuholníkovú pizzu, výbornú zmrzlinu, taliansku kávu, kníhkupectvo s mapami a sprievodcami a asi najväčšiu koncentráciu horolezeckých obchodov na svete...

 

Via Ferrata Colodri:

 

Východiskom na ferratu je parkovisko pri plavárni a kempingu v Arcu. Odtiaľ vás už tabuľky navedú na pekný chodníček pomedzi veľké balvany až pod ferratu.

Táto zaistená cesta, pomocou ktorej sa dostanete pomerne ľahko na vrchol Colodri s úžasnými výhľadmi vám neponúka žiaden veľký športový výkon. Je krátka, ľahká a pomerne frekventovaná. Slúži však na zostup lezcom, ktorí doliezli niektorú z mnohých viacdĺžkových ciest v okolí. Pomocou nej sa dá spraviť pekný okruh a prísť do centra Arca z druhej strany ale môže poslúžiť aj ako prístupová cesta ku skalkárskej oblasti Muro Dell Asino.

 

Dostanete sa tu priamo z vrcholu Colodri. Zostúpite z neho na opačnú stranu a za cca 15 min ste pri skalkách.

Je tu parádna koncentrácia ľahkých dobre odistených ciest. Bohužiaľ sa tu dá dostať neďaleko autom a tak tu môže byť celkom husto. Tie nádherné a ľahké cesty sú výborné na rozlezenie a dokonca tu je aj pekne odistená stienka pre úplných začiatočníkov. V galérii si nájdete aj plánik s lezeckým sprievodcom. Tých ciest tu však pribudlo a tak berte toho sprievodcu len tak orientačne.

 

 

Okolie Arca ponúka veľa zaujímavostí. Popri priam subtropickej klíme, ktorá umožňuje si zaliezť aj vtedy, keď u nás už mrzne tu je aj veľa možností na zaujímavé túry. Jedno čakanie, kým uschne skala sme využili na krátku vychádzku do lokality Marocche di Dro, kde môžete nájsť skamenené dinosaurie stopy. Pekné je aj Lago di Toblino s užasnými výhľadmi na okolité kopce. Táto oblasť si určite zaslúži zvýšenú pozornosť. Možno aj svoju rubriku :)

Pod článkom nájdete odkazy na ďalšie články z okolia...

 

M.Bartoň

 

 

 

Fotky Lezecké Arco a ferrata Colodri

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri