Horolezectvo - Lezecká stena v Poprade? - Vetroplach magazin

Lezecká stena v Poprade?

07.03.2017
lezecka-stena-v-poprade-

Po zrušení kontroverznej ale predsa len jedinej lezeckej steny v Poprade v obchodnom centre Max sa Poprad stal pravdepodobne najväčším slovenským mestom bez lezeckej steny. V dnešných časoch keď chce človek niečo vyliezť v prírode a je to jedno či je to výkonnostný lezec alebo turista, bez tréningu na lezeckej stene to pôjde len veľmi ťažko, respektíve s ním to pôjde oveľa ľahšie...

Lezecké centrá sú dobré okrem tréningu po večeroch a v zlom počasí aj na budovanie komunity, spoznávanie nových ľudí(spolulezcov) a spoločenský život...

Z lezeckej depresie ma vyrušila informácia ktorú som sa dozvedel na MFHF v Poprade. Vraj na novej stene sa už pracuje... Neveril som vlastným ušiam, a keď som uvidel obrázky tak ani očiam...Dokonca už je známy aj aspoň približný dátum otvorenia prvej časti väčšieho komplexu. Pre predstavenie tohto veľkého projektu by mal poslúžiť aj tento nasledujúci mini rozhovor:

za celým týmto projektom stoja dvaja ľudia: pár Martina a Maroš

 

Ako ste sa dostali k myšlienke stena v Poprade?

Do Popradu som sa prisťahovala v čase keď demontovali lezeckú stenu v Maxe a my sme si nejak uvedomili, že v meste pod Tatrami by niečo také ako je lezecká stena nemalo chýbať. Bola jeseň v roku 2014 keď sme začali hľadať budovy na prenájom alebo predaj ale vždy boli pridrahé alebo nás niekto predbehol. Dokonca sme chceli postaviť vlastnú halu, hľadali sme sponzorov, spoluprácu, ale nedarilo sa...Mali sme kompletne rozpracovaný aj exteriérový projekt a už už bolo len treba vyjadrenie od užívateľa susedného pozemku ale nám napísal, že on si chce chovať kravy a my by sme ich vyrušovali. Až na jar v roku 2016 sa nám podarilo nájsť „vežu“.

 

Kde to bude a ako to bude vyzerať?

Budova stojí v areáli bývalej panelárne na Partizánskej ulici v Poprade (vjazd ako do Peugeot-u). Parkovať sa bude pred areálom a pokračujete peši k hale. Vyzerať to bude skvelo :)

Plán je taký, že na prízemí až do výšky 13m budú istené steny a nástup na 30tku. Na tretej plošine vznikne ťažký boulder a 9m istené. Na najvyššej plošine bude bouldrovka. V prvej etape vybudujeme len 13m istené steny na prízemí a samozrejmosťou bude aj zázemie pre návštevníkov (šatne, sprchy, WC). Kedy otvoríme? Plán je v apríli. Je ale veľmi pravdepodobné, že najprv budeme otvárať len ako klubovňa a až po vybavení všetkých prepotrebných papierovačiek ako oficiálna prevádzka.

 

Plán projektu: aké to bude veľké a čo všetko tam bude? ( kaviareň? projekcie? komunita?)

1.Etapa projektu teda zahŕňa výstavbu lezeckej steny s max. výškou 13m, ktorá bude ponúkať cca 420m2 lezeckej plochy. Obvody steny je 32m, maximálny previs 3m a naplánovaných je 26línií (na každej línii sa dajú vystavať 2-3 cesty).

V pláne sú aj ďalšie etapy ale zatiaľ nechcem predbiehať. Ak sa niečo bude diať, isto sa o tom dozviete. 

Komu sme spomenuli, že ideme budovať lezeckú stenu tak prvou otázkou bolo VŽDY, či tam budeme mať pivo. A až potom nasledovali ostatné otázky, kde to je, aké to bude vysoké a či tam bude aj boulder  Premietania máme tiež v pláne a premietané filmy by sa nemali týkať len lezenia, chceli by sme predstaviť aj menej známe športy, premietať cestopisné filmy... uvidíme, čo prinesie čas a záujem ľudí.


 

Nato aby taký projekt žil bude potrebná stála klientela, v Bratislave to funguje, ako to pôjde v Poprade?

 Toto je otázka na jasnovidku :)

 

Spolupráca s lezcami je nesmierne dôležitá, aby to fungovalo. Nemôžeme predsa postaviť cesty a čakať, že sa každému budú páčiť. Interakcia je dôležitá a určite budeme oslovovať lezcov-stavačov o spoluprácu. 

 

V tomto roku bude špeciálna akcia otvorenie.  Na ostatných (deň detí, Silvestrovské lezenie a pod.) sa postupne pracuje. Čo sa týka oficiálnych súťaží v lezení tak sa priznám, že som už po tom poškuľovala aj som študovala čo všetko ako organizátor musíme zabezpečiť a pod., ale v tomto roku to neplánujeme. Ale ako sa hovorí, možno motyka vystrelí.... Dohadovali sme predbežne preteky v spolupráci s lezeckou stenou v Košiciach a Prešove, stretlo sa to tam s pozitívnym ohlasom tak uvidíme.

 

Predbežný termín otvorenia je stanovený na mesiac apríl. 

 

Čo by si odporučila všetkým, ktorí by radi niečo pre to urobili aby tento projekt dobre odštartoval?

 

Od februára je možné stať sa členom nášho klubu zakúpením členskej karty resp. zaplatení členského poplatku. Členské je 10€ do konca apríla a potom bude členské 20€. Členovia klubu budú mať zvýhodnené vstupné a tiež budú mať zľavy na naše produkty a služby. Všetci ktorí si takto v predstihu zakúpia členské karty nám dajú pozitívny signál, že všetko je na dobrej ceste...

 

viac informácií o členských kartách sa dozviete tu:

 http://halawoodrock.wixsite.com/woodrock

 

Ďakujem Martine za rozhovor a s priebežnou situáciou vás budeme informovať na našej FB stránke

 

zhováral sa Martin Bartoň

 

Diskusia
Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4386203